Yumurta Verimliliğini Etkileyen Faktörler

Yumurta Verimliliğini Etkileyen Faktörler
3 Ağustos 2018 tarihinde eklendi, 2.703 kez okundu.

Yumurta verimliliği oldukça dikkat edilmesi gereken bir durumdur. Ayrıca bu verimliliği etkileyen faktörlerin de net olarak bilinmesi ve bir takım önlemler alınması gerekir. Bu konuda ilk olarak tüy dökümünün yumurtadan kesilmeyi beraberinde getirdiği ve tavukların da yılda 1 kez ve sonbahar aylarında tüy döktüklerinin bilinmesi önemlidir.
Yumurtadaki verimlilik konusunda bir diğer faktör ise az ışıklı kümeslerde yaşayan tavuklarla ilgilidir. Bu tür kümeslerde beslenen tavuklar çok az yumurtlayabilir. Bunun nedeni ise sabah saatlerinde güne çok geç başlayacak olmaları ve akşamları da erkenden uyku durumuna geçmeleridir. İçsel duygularıyla hareket ettikleri için tavuklar bu süre zarfında kış aylarında olduklarını varsayıyor. Yumurta verimi bakımından olumsuz olan diğer bir durum ise yaşlılık özelliğidir. Özellikle de 3. Yaştan sonra yumurta veriminden her yıl artan düşüşler meydana gelmektedir. Normal bir durum olduğunu da söyleyebiliriz.

Yumurta Verimliliğini Etkileyen Faktörler

Elbette ki dengesiz ve yetersiz beslenme de, Yumurta Verimliliğini Etkileyen Faktörler arasındadır. Gerçekte civciv oluşumu için sunulan yumurtalara bu süreçte tavuktaki besinler aktarılır. Her gıdadan bol bir tüketim gerçekleştirmeyen tavuklar zayıf düşeceği için yumurtadaki verimlilik de giderek azalacaktır.

Sizlerle paylaştığımız tüm bu durumlar yumurtaların verimliliğini ciddi anlamda etkileyen faktörlerdir. Bu konuda yapmanız gereken ve almanız gereken önlemleri uygulayarak yumurta verimliliğini artırabilir ve tavukların beslenmelerine de dikkat ederek daha dolgun üretimler gerçekleştirebilirsiniz.

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Sayfa başına git