Yumurta Tavukçuluğu

Yumurta Tavukçuluğu
3 Ağustos 2018 tarihinde eklendi, 1.701 kez okundu.

Günümüzde oldukça rağbetten dolayı üretilmeye başlanan doğal yumurta önemli bir sektör olmaktadır.
Yumurta tavukçuluğu genelde piliçlere yirminci haftadan sonra yumurta görülmektedir. İyi bir yumurta verimi alabilmek için 23 hafta %50, 28 ile 30. haftalarda ise verim &90, 93’lüğe ulaşmaktadır. Bu süreçten sonrasındaysa verim düşmektedir.

Yumurta Tavukçuluğu

Piliçlerden yumurta alabilmek için kümes sistemlerinde 3 farklı şekilde üretim yapılmaktadır. Yer sistemli altıklı olarak, ızgara sistemli ve kafes sistemli olarak bu üç şekilde piliçlerin yumurtlama dönemi yapılır. Yer sistemli kümelerin altı ağırlıkla beton olup, üzerine palanya talaşı, sap ve saman serilir. Ağırlıkla 7 ile 10 cm kalınlıkta olmalıdır. Bu tür kümeste metrekareye 6 ile 7 tavuk düşünülerek konmalıdır.

Izgara sistemli kümeslerde ise çeşitli boyutta ızgaralar olup,kalan kısım ise yer sistemlidir.Genelde ızgaralar yerden 40 ile 50 cm yükseklikte olmalıdır. Çünkü tavuklar ağırlıkla ızgara üstünde olurlar. Dışkıları ise ızgaradan aşağıya düşer. Burada da metrekareye 6 ile 7 tavuk düşmektedir.

Kafes sitemli kümes en yaygın olanıdır. Bu sistemde rahatlıkla tavuklar kontrol edilebilmektedir. Bu sistemde yem kaybı çok azdır. Kırılma, çatlama bu sistemde en azdır. Tavuk yumurtacılığında fulluk, tavukların ışık ihtiyacı, kümesin sıcaklığı,nem ve havalandırması, beslenmesi verimin yüksek olmasında önemli etkenlerdir. Folluklar genelde 4 ile 5 tavuk için bulunur. Kümesin loş kısmına koyularak altına saman serilir.

Kümese konacak suluk ve yemlikler 75 ile 100 tavuk için otomatik bir sistemli askılı suluklar kullanılmalıdır.Yemlikte 25 ile 30 tavuğa göre hesaplanarak koyulmalıdır.Yemlikte ayrıca 1 -2 gün tavuklara yetecek şekilde yem olmalıdır. Işık her daim yumurtanın verimini arttırmaktadır. Metrekareye 3 voltluk ışık düşünülebilir.

Kümeslerdeki sıcaklık yumurtacı tavuklar için en az olarak yem tüketimiyle en çok verim verdikleri sıcaklık aralığı 15 ile 24 derecedir. Kümeslerin sıcaklığı 18 derece iken nem oranı yüzde altmış olur. Isı yükseldikçe sıcaklık aralığı da artar.

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Sayfa başına git