Türkiye de Büyükbaş Hayvancılık Nerelerde Yapılır?

Türkiye de Büyükbaş Hayvancılık Nerelerde Yapılır?
3 Ağustos 2018 tarihinde eklendi, 5.456 kez okundu.

Büyük baş hayvancılığı nedir? Ülkemiz Türkiye de Büyükbaş Hayvancılık Nerelerde Yapılır? Hangi bölgelerimizde ağırlıktadır? Bu konuları inceleyelim. Büyükbaş hayvancılığı deyince akla sığır, manda, at, eşek, katır, deve hayvan grupları içine alır. Sığır deyince inek, öküz, dana akla gelir. Peki Türkiye de Büyükbaş Hayvancılık Nerelerde Yapılır? Hayvanların beslenmesi için ota ihtiyaç duyarlar…Bu sebeple yağış alan bölgelerin olması gerekir. Doğu Anadolu bölgesi engebeli arazi koşulları tarıma elverişli olmadığı için büyükbaş hayvancılık yapılmaktadır.

Doğu Anadolu bölgesinde Erzurum – Kars bölgesi yağış alıp otlak alanı müsait olduğu için, yine Karadeniz bölgelerinin kıyı kesimlerinde büyükbaş yetiştirmek için müsaittir.

Türkiye de Büyükbaş Hayvancılık Nerelerde Yapılır?

Büyükbaş hayvanları şeker pancarı üretilen bölgelerinde de yetişebilmektedir. Çünkü bu hayvanlar şeker pancarı artığı olan küsbeyi yem olarak kullanmaktadır. Batı bölgelerinde de arazisi müsait olmasına karşın, sanayileşme ve ticaretin olması nedeniyle pek tercih edilmemektedir. Aslında batı bölgelerinde nüfus yoğunluğu nedeniyle köyüne, memleketine dönmek isteyen insanları devlet tarafından teşvik edilmeli, gerek tarımla uğraşan çiftçilerin, gerekse büyükbaş hayvan besleyicilerinin sıkıntıları dinlenmeli en kısa zamanda giderilmelidir. Hayvan gübre ve yemlerinde, tarım vergileri oldukça düşürülmelidir. Daha çok inek, ineğin yavrusu olan dana yetiştiriciliği yapılmaktadır. Manda etinde kalite de çok verim alınamadığından tercih edilmemektedir. İneğin eti, sütü, sütünden peynir, tereyağı, yoğurt yapılıp küçük ölçekte alışverişi sağlanmaktadır. Devlet desteğiyle daha iyi hale gelecektir. Destekleyecek kooperatifler ve dernekler kurulmalıdır. İyileştirme sağlanmalı, şikayetleri dinlenmelidir.

Ege bölgesinde hayvancılık ile ilgili yazımızı https://www.hayvanciyiz.com/ege-bolgesinde-hayvancilik/ adresten okuyabilirsiniz.

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Sayfa başına git