Tavuklar Nasıl Çiftleşir?

Tavuklar Nasıl Çiftleşir?
27 Şubat 2020 tarihinde eklendi, 5.594 kez okundu.

Tavuk ve horozlar penissiz olarak çiftleşen hayvanlardır çünkü penis özelliğini kaybetmişlerdir. Horoz türlerinde penis veya penise benzer bir çıkıntı bulunmamaktadır. Çoğu kişi tavuklar nasıl çiftleşir konusunda hayvanlar ve insanlar gibi çiftleştiğini düşünür. Üreme için horoz tavuğa dölleme yapmaktadır.
Horoz spermleri 14 gün canlıdır. Dölleme esnasından sonra spermanın dölle yerine ulaşması 6 veya 8 gün sürmektedir. Çiftleşme gerçekleşir gerçekleşmez döllü yumurta almaz. Eğer yumurta döllenme olmadan yumurtlamışsa bu yumurtalardan civciv çıkmaz.

Tavuklarda Üreme Sistemi

Çok sayıda yumurta üretirler. Her yumurta bir ovum taşır ve tavuğun vücudunda döllenerek embriyo gelişmesi başlayabilir. Tavuk sperma ile sürekli aynı sayıda yumurtlar. Yumurta tavukları günde birden fazla yumurtlama işlemi yapmaz.
Tavuk vajinasında sperme depolama tüpleri çiftleşme ya da yapay tohumlamanın aralıklarla olmasını sağlar. Tavukların sperm depolama yüzeyi dayanıklıdır, kanatlı hayvanlar ilk tohumlamadan sonra 28 gün boyunca döllü yumurta verir. Ovaryum, binlerce küçük yumurta hücresinin oluşturduğu salkımlardan oluşmuştur.

Horozlarda Üreme Sistemi

Testisler, vücut boşluğunun sırt tarafında böbrek ve karaciğerin üst kısmında yer alır ve 2 adettir. Elipsoit şeklindedir, açık sarı renge sahiptir. Kırmızı renkte görülürler çünkü dış yüzeyinde kan damarları vardır.

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Sayfa başına git