Tavuklar Kaç Aylıkken Yumurtlar?

Tavuklar Kaç Aylıkken Yumurtlar?
3 Ağustos 2018 tarihinde eklendi, 45.400 kez okundu.

Civcivler bulundukları ortam ve mevsimin durumuna ve değişkenliğine göre , büyüdüklerinde ortalama 4,5 ay ile 8 ay arasında yumurtlamaya başlar. Hibrit türleri ise özel bakım şartı ile 3,5 ay gibi kısa bir sürede yumurtlar. İlk yumurtaları küçük olur. Kış mevsiminde olgunlaşan piliçler ocak ayında yumurtlaması gerekirken bazen şubat sonuna kadar yumurtlamayabiliyorlar. Sabahları geç uyanan kümesleri de tavuklarında yumurtlaması geç olabiliyor. O nedenle erken uyandırılma konularına dikkat etmek gerekir.

Tavuklar Kaç Aylıkken Yumurtlar?

Genelde tavuklar sabah ve öğle arası yumurtlar. Ancak bazı tavuk cinsleri günün herhangi bir saatinde de yumurtlayabilmektedir. Tavuğun yumurtladığı saat ertesi günü yumurtlayıp yumurtlamayacağı konusunda da bilgi verebilmektedir. Örneğin; sabah erkenden yumurtlayan bir tavuk ertesi günü de mutlaka yumurtlar. Ancak gün içinde geç saatlerde yumurtlarsa ertesi günü yumurtlama yapmaz. Tavukların yumurtlamasında yiyecek faktörü çok önemli değildir. Tavuğun genç olması ve sağlıklı olması yeterlidir. Ancak her tavuk her yumurtlamadan sonra yıpranır. Yumurtlama tavuktan çok şeyler alıp götürür. İşte bu noktada mineral ve vitaminler açısından zengin beslenme tavuklar için çok önemlidir.

TAVUK KAÇ AYLIKKEN YUMURTA VERİR TAVUKLAR KAÇ AYLIKKEN YUMURTLAR

Sağlıklı doğal yumurta elde etmek için kimyasal içermeyen doğal ve vitaminli yemlerle tavuklarınızı beslemeniz ve arada serbest bırakıp beslenmelerine izin vermeniz şartı ile mümkündür.

Tavuk Ne Zaman Yumurtlar?

Tavuk yetiştirmek oldukça keyifli bir iştir. Bunun için hobi amaçlı günümüzde birçok insan tavuk yetiştiriciliğinde bulunmaktadır. Ancak bu hobiyi edinen herkes tavuk ne zaman yumurtlar ve ya tavuklar kaç aylıkken yumurtlar tarzında sorular sormaktadır. Bizler de bu soruları birazdan aşağıda cevaplandıracağız. Öncelikle standart bir şekilde beslenen bir tavuk türü, hemen hemen 26. ile 28. haftasında yumurtlar. Kaç aylıkken yumurtlar soruna ise 6 ile 9 ay arasında diye cevap verebiliriz. Tavuklar soyunu ilerletmek ve insanlara faydası olan yumurtaları üretmek için üremek zorundadır.

Ancak tavuklar özellikle çok soğuk havalarda civcivlerin büyümesini engellediği için üreme yapamazlar. Hatta aynı şekilde çok sıcak havalarda ise, fazla su tüketerek ve yeterli besini alamadıkları için yumurtlama sorunu yaşamaktadırlar.Eğer sizler de tavuk yetişiyorsanız ve tavuğunuzun yumurtlama döneminde gecikme fark ettiyseniz, bazı tetkikler uygulayarak yumurtlama dönemini düzenli hale getirebilirsiniz.

Sağlık ve standart beslenen bir tavuk en geç 9 ayda yumurtlaması başlar. Ancak yukarı da belirttiğimiz hava koşulları bu aşamada oldukça önemlidir.

Tavukların Yumurta Dönemine Girdiğini Nasıl Anlaşılır?

Yumurtlamaya hazır olan tavuklar genelde ibik ve kulak lopları epeyce kırmızı olur. Alt kısımda yer alan çatal başta kapalıdır. Yumurtlama dönemi girdiğinde bu çatal açılır. Böylece kısa zaman içerisinde tavuğunuz yumurtlayacak demektir.

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Sayfa başına git