Tavuk Yetiştiriciliği

Tavuk Yetiştiriciliği
3 Ağustos 2018 tarihinde eklendi, 1.305 kez okundu.

Tavuk yetiştiriciliği sanıldığı kadar kolay bir iş değildir. Organik tavuk eti ve yumurta için tavuk üretimi yapan serbest girişimcilere KOSGEB tarafından teşvik kredisi verilmekte bu sayede hem iş sahası oluşturulmakta hem de yumurta tavuğu ve organik tavuk yetiştiriciliği yapılarak gıda sektörüne hizmet edilmektedir.
Yalnız tavuk yetiştiriciliğinde değil aynı zamanda tüm süt ve süt ürünleri, et, yumurta, deri, yün üretimi için destek veren internet portalı sayesinde nasıl hayvan yetiştirilir, yemleme ve sulama, mera hayvancılığı hayvan hastalıkları gibi pek çok konuda üreticilere yol gösteriyor.

Tavuk Yetiştiriciliği

Tavuk besleyeceğiniz kümesin özeliklerini açıklamak gerekirse; imkanınız elverdiği ölçüde geniş bir alanda tavuklarınıza ait bir yer ayırın. Kümes yapacağınız yer mümkünse kuru ve yumuşak olmalı. Tavuklar ışıksız ve havasız bırakmayın ışık kümesi aydınlatıcı olmalı, direk vurmamalı kümesleri havalandırmak için bir pencere bulunmalı ancak çok geniş olmamalıdır. Zira geniş pencere kümesin soğuması ve tavukların hastalanmasına neden olur.

Tavukların yemleri ve suları temiz ortamlarda bulundurulmalı, kimyasallardan uzak tutulmalıdır. Bir takım kanatlı hayvan hastalıklarına karşı veterinere danışılmalı ve gerekli tedbirler alınmalıdır. Mümkünse açık arazide ve yeşilliğin bol olduğu yerlerde tavuklarınız yemleyin. Tavuklarınızın tünemesi için uygun alanlar oluşturulmalı, tavukların altına serdiğiniz savanlar belirli aralıklarla değiştirilmelidir. Mümkünse sap kırığı, saman çöpü ya da kurumuş otlardan yapacağınız savanlar ıslaklığı engelleyebilmelidir. Sağlıklı tavuklar, sağlıklı yumurtalar anlamına gelir.

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Sayfa başına git