Tavuk Çiftliği Nasıl Kurulur?

Tavuk Çiftliği Nasıl Kurulur?
3 Ağustos 2018 tarihinde eklendi, 1.542 kez okundu.

Tavuk çiftliği kurmadan önce ilk olarak bir yer tespiti yapmanız gerekiyor. Bütçenizi aşmayan bir alan kiralamak ya da satın almak için gerekli araştırmaları yapmanız gerekiyor. Daha sonra ekipmanlarınızı tedarik etmek için bazı firmalar ile iletişime geçmeniz gerekiyor. Yer konusunu gerçekleştirdikten sonra tavuklarınızın bakım giderlerini karşılamanız gerekiyor.

Tavuk Çiftliği Nasıl Kurulur ile ilgili ilk olarak yapmanız gereken şey ise bölgenizdeki belediyeye giderek kümes ruhsatı başvurusu yapmanız gerekiyor. Bu uygulama zaman konusunda sıkıntı yaşatabilir. Bunun sebebi ise her belediyenin kümes ruhsatı vermemesinden kaynaklanıyor. İşlemlerinizi tamamladıktan sonra besleyeceğiniz piliçlerin 40 gün aralıklarla kesime gönderilmesi gerektiğini unutmayınız. Bu rakamı yıl olarak hesapladığımıza ise senede 5 kez kesim yapılacaktır. Dönemsel olarak kâr durumunuz ise 15 bin ile 20 bin TL arasında değişkenlik gösterebilir. Eğer küçük bir bahçeniz var ise en az 20 tavukla sizler de çiftlik kurabilirsiniz.

Tavuk Çiftliği Nasıl Kurulur?

Besi ve yumurta tavukçuluğunu farklı iki şekilde gerçekleştirebilirsiniz. Ürettiğiniz yumurtaları satabilir ya da organik yumurtalar üretebilirsiniz. Bu durumda ekonomik olarak rahatlayacak ve bütçenizi de sarsmadan kolayca kâr elde edebilirsiniz. Tavuk Çiftliği Nasıl Kurulur konusunda bilmeniz gerekenler bu şekildedir. Sizler de bu iş için bir adım atmak istiyor ve kâr elde etmek istiyorsanız tavsiyelerimizi dikkate alabilirsiniz. Sonrasında ise sürekli büyüyen ve daha fazla kâr elde eden biri olabilir ve sektördeki yerinizi sağlamlaştırabilirsiniz.

Tavuk çiftliği nasıl kurulur sorusunun cevabını öğrenmek isteyen ve bu işi yapmak isteyenlerin öncelikle Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı’nın konuyla ilgili yönetmeliklerini incelemeli ve ona göre adım atmalıdır. İlgili yönetmeliklerde tavuk çiftliği kurulumunda istenen bilgiler açık bir şekilde ayrıntılı olarak açıklanmıştır.

Tavuk Çiftliği Kurulumu

Tavuk çiftliği açmak isteyen kişiler, öncelikle bölgesinde bulunan Tarım İl Müdürlüklerine Başvuru yapmalıdır. Müdürlüklerden alınacak bilgiler ile başvuru işlemleri için harekete geçmeleri doğru olmaktadır.

Başvuru sırasında istenen evrakların ve yatırılması gereken ücretlerin ödenmesi gerekmektedir. Bu aşamalar tamamlandıktan sonra çiftlik kurulumuna geçilmelidir. Bu aşamadan sonra alınması gereken cihazların alınması ve yerleştirilmesi yapılmalıdır.

Temel ekipmanlar arasında fanlar, suluk ve yemlikler bulunmaktadır. Bunun dışında altyapı çalışmaları da yapıldıktan sonra tavuk alımına başlanılmaktadır.

Kurulacak çiftlik iki şekilde yapılabilir;
1- Çadır çiftlik
2- Prefabrik Çiftlik

Yapım süreleri de bu tiplere göre farklılık göstermektedir.

Tavuk Çiftliğindeki Giderler

Tavuk çiftliğindeki giderleri;
1- Çiftliğin genel giderleri olarak, elektrik, su, internet ve su gibi
2- Gıda danışmanı ve veteriner giderleri
3- İlaç giderleri ( gereklilik halinde zorunludur)
4- Personel giderleri olarak ifade edilmektedir.

Tavuk Çiftliği Kurmanın Maliyeti

Bu konuda net bir rakam vermek tam olarak mümkün olmamaktadır. Prefabrik çiftlik ya da çadır çiftlik maliyetleri arasında farklılıklar bulunmaktadır. Bunun yanında toplam alana göre ve tavuk sayısına göre de rakamlar farklılık göstermektedir.

Sonuç olarak; tavuk çiftliği ve tavuk ve yumurta üretimi özel bilgi ve deneyim isteyen bir konudur.

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Sayfa başına git