Tarım Destekleri Hakkında Flaş Değişiklik

Tarım Destekleri Hakkında Flaş Değişiklik
3 Ağustos 2018 tarihinde eklendi, 549 kez okundu.

Gıda Tarım Ve Hayvancılık Bakanı Faruk Çelik “ Önümüzdeki yıl için bazı hazırlıklarımız var. Bu destekleri 4 ana başlıkta olacak şekilde bazı düzenlemeler yaptık” dedi. Çelik, tarım alanında 50 üzerinde destekleme kalemi olduğunu belirterek 4 ana başlık altında toplayacakları düzenlemelerin altını çizerek en çok da hayvancılığa önem verdiklerini vurguladı. Hayvancılıkta önümüzdeki yıl buzağı desteği üzerine kurulduğu mesajını da verdi.

Destek taleplerinin farklılıklar gösterebileceğini, önümüzdeki dönemde ise hem hayvancılık, hem de bitki üretim desteklerinin de planlamaya alındığını söyledi. Çelik özellikle havza tarımına dikkat çekti.

Ülkemizin ihtiyaçları ile su kaynaklarının dikkate alınarak destek verileceğini vurgulayan Çelik, yaz boyunca Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı olarak çok çalışacaklarını vurguladı.

Tarım Destekleri Hakkında Flaş Değişiklik

“TİGEM, damızlık üretiminde özel sektörle iş birliği içinde olacak”

Damızlık üretimi fabrika yapmak olarak adlandıran Çelik, damızlık üretim yapılmaması durumunda, sürekli hayvan ithalatı ile karşı karşıya kalınacağını da vurguladı.

TİGEM ve özel sektör iş birliği ile yurt dışından getirilecek damızlıkların burada yaygınlaştırılarak kendi damızlık fabrikamızı yapacağız değerlendirmesinde bulundu.

“184 ova dokunulmazlığa kavuşacak”

Tarım alanlarının çok iyi korunması gerektiğini vurgulayan Çelik, 184 ovanın “tarımsal sit alanı” olarak ilan edeceğini duyurdu. Çelik ayrıca bu çalışmaların son aşamaya getirildiğini, Bakanlar kuruluna bu alanların korunması ile ilgili planlamaların sunulacağını duyurdu.

“Sudan’a bir ziyaretimiz olacak”

Bakan Çelik, gelişmiş ülkelerden örnekler vererek, Afrika da tarım arazileri kiraladıklarını, Türkiye’nin de bu olanaklardan yararlanması gerektiğini söyledi. Geçtiğimiz günlerde Sudan’dan gelen üst düzey yetkili kişilerin de bu konuya sıcak baktıkları da vurgulandı. Proje uygulamaya geçtiğinde ise hem özel sektör geniş bir alanı, hem de TİGEM daha küçük bir alanı işleyebilir bilgisini de paylaştı.

“Atıl araziler, kiralama yöntemiyle tarıma kazandırılacak”

Çelik, diğer önemli bir konunun atıl arazilerin değerlendirilmesi konusu olduğunu, yasal düzenlemeler yapılarak bu arazilerin değerlendirileceğini, atıl arazilerin sahiplerine mevsimsel kira bedellerinin banka hesaplarına yatırılarak toprakların atıllıktan kurtarılıp üretkenliğe geçirileceğinin de altını çizdi.

Çelik, şu anda 16 bin bakanlık çalışanının, Türkiye’nin dört bir yanında bitkisel üretim alanlarını en verimli şekilde değerlendirildiğini, envanter tutarak danışmanlık yaptıklarını belirtti.

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Sayfa başına git