Sakız koyunu

Sakız koyunu
3 Ağustos 2018 tarihinde eklendi, 1.551 kez okundu.

Adını Ege Denizi’ndeki Sakız Adası’ndan alan sakız koyununun anavatanı Türkiye’dir. Çeşme koyunu olarak da bilinen bu koyun cinsi Çeşme, İzmir, Karaburun, Aydın, Söke, Marmara, Ege sahilleri ve Akdeniz ikliminin etkili olduğu diğer yerlerde yetişmektedir. Süt verimi, kolay sağılabilme ve yüksek kuzulama özelliğinden dolayı üreticiler tarafından koyunların kraliçesi olarak da nitelendirilmekte olan bu koyunlar bu özelliklerinden dolayı tercih edilmektedir.

Sakız Koyunu

Uzun kuyruklu olup kuyrukları üçgen şeklinde yağsız olan bu koyunların rengi beyaz olmasına rağmen göz, ağız, burun ucu, kulak ve ayaklarında siyah lekeler bulunmaktadır. Çoğunlukla boynuzsuz olan bu koyunların erkeklerinde kıvrımlı boynuzlar vardır. Meme yapıları geniş ve süt sağımına elverişli olan sakız koyunları daha çok küçük işletmelerde yetişmektedir ve bu koyun cinsinin ağırlığı erkeklerde 50-90 kg, dişilerde 30-60 kg arasında değişmektedir. 60-105. gün arası sütten kesilebilen sakız koyunu 217. günde ergenlik çağına ulaşır ve süt verimi 163 Lt/laktasyondur.

Özenli bakım isteyen sakız koyunları senede 200-250 kg süt verebilir ve bir defada ikiz, üçüz ve hatta 7’ye varan kuzulama oranına sahip olabilir. Yani dünyada en fazla süt ve kuzulama verimine sakız koyunları sahiptir. İyi bakılan sakız koyunu her iki yılda üç kez kuzulayabilir. Etleri de oldukça lezzetli olan bu koyunların özellikle süt kuzuları oldukça değerlidir. Her iklime adapte olamamalarından dolayı sayılarının 3-5 bin civarında olduğu tahmin edilmektedir.

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Sayfa başına git