Romanov Koyunu Özellikleri

Romanov Koyunu Özellikleri
1 Mart 2020 tarihinde eklendi, 2.010 kez okundu.

Romanov koyunu ülkemizde son dönemlerde kuzu makinesi olarak bilinmektedir. Bu koyunun eti tüketirken kokmamaktadır. Fakat diğer koyun etleri ne kadar pişerse pişsin etinde koku bulunmaktadır.
Romanov koyununun en belirgin özellikleri arasında yüksek döl verimi bulunmasıdır. Romanov koyununun ırkı yüksek döl vermekle birlikte çok çabuk olgunlaşmaktadır. Bu koyun ırkının üreme oranıda yüksektir. Ayrıca bu koyun çeşiti senenin her döneminde çiftleşmektedir. Romanov koyunun eti çok lezzetli olup etinde koku bulunmamaktadır.

Romanov Koyununun Özellikleri

Bu koyunun kuzularının yaşama süreleri oldukça yüksektir. Ayrıca bu koyun çeşitleri kuzularını çok iyi büyütmektedirler. Bunun yanında Romanov koyunu sürü koyunculuğu yapan kişiler tarafından çok sık tercih edilmektedir. Romanov koyunu özellikleri Bu koyun çeşidi sürü koyunculuğu yapan koyuncular için en ideal koyun türleri arasında gelmektedir.
Bu ırka sahip koyunlar 12-13 kilometre kadar yürüyebilmektedirler. Ayrıca 12-13 kilometre yol yürüyebildikleri gibi 12 sene boyunca damızlık olarak tutulabilmektedir. Ayrıca Romanov koyun yetiştiriciliği diğer koyun çeşitlerine göre çok karlıdır. Her yönden birçok avantajı bulunan bu koyun çeşidi günümüzde artık daha çok tercih edilmektedir.

Romanov Koyunu Senede Kaç Kez Doğum Yapar?

Bu ırka sahip koyun türleri yılda kaç doğum yapar senede iki kez doğum yapmaktadırlar. Senede üremesi vs. iki kez doğum yapan bu ırk koyunlar 3 ile 6 adet kadar kuzu doğurmaktadır. Bu kuzu sayısı koyunların sağlıklı ve dengeli beslendiği taktirde artış göstermektedir.

Romanov Koyununun Fiziksel Özellikleri

Bu koyun türü özellikle soğuk ve karasal iklimi bulunan bölgelerde daha iyi yetişmektedir. Çünkü bu ırk koyunlara soğuya karşı dayanıklı yapıya sahiptirler. Doğum yaptıklarında koyunların rengi siyah olmaktadır.
Doğumdan sonra koyunların rengi hızlı bir şekilde gri renge dönüşmektedir. Bu ırkın erkek cinsiyetinin ağırlığı 55 ile 80 kilogram arası değişiklik göstermektedir. Dişi olan türlerinin ağırlığıysa 40 ile 50 kilogram arasında değişmektedir.

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Sayfa başına git