Paçalı Tavuk Cinsleri

Paçalı Tavuk Cinsleri
19 Ocak 2020 tarihinde eklendi, 5.751 kez okundu.

Paçalı Tavuk Cinsleri

Ayak bileklerinde yoğun bir şekilde tüyler bulunan tavuklara paçalı tavuk denilmektedir. Paçalı tavukların ilgi çekici ve hoş görünümlü olanlarına da süs tavukları adı verilmektedir. Paçalı tavuklar diğer tavuklara göre daha yavaş hareket etmektedirler. Paçalı tavuk cinsleri ile ilgili akla gelen ilk türler habeş tavuğu, brahma tavuğu, koşin tavuğu ve sultan tavuğu gelmektedir.

Brahma Tavuğu:

Koşin ve malay tavuklarının melezlenmesi sonucu elde edilmiş Hindistan kökenli tavuktur. Paçalı ayakları ve küçük ibiği sayesinde çok beğenilmekte oldukça dikkat çekmektedir. Brahma tavuğu diğer tavuk türlerine göre daha iri yapılı olmaktadır.

Brahma tavuklarının dişileri 4,4.5 kg, erkek olanları ise 6 kg civarında ağırlığa sahip olmaktadır. Yumurta renkleri açık kahverengi olan bu tavuklar yılda ortalama 110 adet yumurta vermektedir. Brahma tavukları sakin bir yapıya sahiptirler ve genellikle yaz aylarında kuluçkaya yatarlar ve 21 günde civciv yapmaktadırlar.

Brahma tavukları renklerine göre ayrılmaktadırlar ve sarı, siya ve beyaz renkte olmaktadırlar.

Habeş Tavuğu

Paçalı ve sakallı oldukları için çok gösterişli ve yumuşak tüylü olan habeş tavuğu, Doğu Asya Kökenli bir tavuktur. Sakal tüyleri, bacakları ve tepe bölgeleri ile ipeksi bir görünüme sahiptir. Bordo renkli ibikleri olan habeş tavuğu, kahverengi, beyaz, sarı, siyah ve gri renklerde olmaktadır.

4 aylık olduktan sonra, her mevsimde uygun koşullarda üreme yapabilen habeş tavuğu, 20-21 günde kuluçka süresinden sonra civciv çıkarmaktadır. Yılda ortalama 120 adet yumurta çıkaran habeş tavuğunun dişileri 1 kg, erkekleri ise 1,3 kg civarındadır.

Koşin Tavuğu

Çin kökenli koşin tavuğu, paçalı ayakları ve güzel görünümü sayesinde süs tavuğu olarak bilinmesine rağmen aslında et tavuğudur. Yılda ortalama 100 civarında yumurta yapan habeş tavuğunun erkeği 5 kg, dişileri ise 3,5 kg kilo kadardır. Kendi içlerinde renklerine göre, siyah koşin, sarı koşin ve beyaz koşin olarak üçe ayrılmaktadır. 6 aylık olduktan sonra uygun ısı ve ışık olduğu zaman yılın her döneminde üreme yapabilen koşin tavuğu, 21 günde civciv yapmaktadır.

Sultan Tavuğu

Beyaz rengi, beyaz kulağı, tepedeki tüyleri ve paçalı ayakları ile çok güzel bir görünüme sahip olan sultan tavuğunun kökeni Türkiye’dir. İbikleri V şeklinde olan sultan tavuğunun gelişimi yavaş olmaktadır. Erkekleri 2 kg, dişisi ise 1,5 kg civarında olmaktadır. Yılda ortalama olarak 75 adet yumurta veren sultan tavuğu, çok sık kuluçkaya yatarak üreme yapabilmektedir.

Bu arada tavuklar kaç aylıkken yumurtlar merak ediyorsanız http://www.hayvanciyiz.com/tavuklar-kac-aylikken-yumurtlar/ adresinden bilgi alabilirsiniz.

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Sayfa başına git