Koyun ırklarımız nelerdir?

Koyun ırklarımız nelerdir?
3 Ağustos 2018 tarihinde eklendi, 720 kez okundu.

Yurdumuzun hemen hemen her bölgesinde hayvancılık yapılmaktadır. Çeşitli hayvancılık türleri vardır: Büyükbaş hayvancılık , küçükbaş hayvancılık gibi. Bunların yetiştiricilik ve bakımları tarım alanlarına, bölgenin mevsim şartlarına , bölgenin otlak ya da kurak olmasına göre farklılıklar gösterir. Ayrıca koyun ırkları etçi ya da sütçü koyun ırkı olarak da ayrılmaktadır. Dünya koyun ırkları ile Türkiye koyun ırkları arasında bazı koyunlar birleştirilip melez koyun türleri de ortaya çıkmıştır.

Koyun ırklarımız nelerdir?

Bu yazımızda küçükbaş hayvancılıktan koyun ırklarımızı ele alacağız. Tabii koyun ırklarında da bölgelere göre farklılıklar olmaktadır. Koyun ırklarımızın %90’nı yerli koyun yetiştiriciliği oluşturmaktadır. Genelde de bu koyun ırkları ince kuyruklu veya yağlı kuyrukludur.

Mor karaman koyunu genel olarak Doğu bölgesinde yetişmekle beraber yağlı kuyrukludur. Koyun ırklarının %20 sini mor karaman koyunu ırkı oluşturur.

Akkaraman koyunu orta Anadolu , geçit bölgeleri olmak üzere Kütahya, Sivas illerinde yetiştirilmekte olup yağlı kuyruk yapısındadır.

Sakız koyunu özellikle İzmir Çeşme bölgesinde yetiştirilmekte olup yağsız kuyrukludurlar. Kıvırcık koyun Trakya , Marmara , Ege bölgelerinde yetiştirilmekle beraber erkeklerinde ince boynuzlar bulunur ve ince kuyrukludurlar.

Dağlıç koyunu Sakarya il ve çevresi , ege bölgesinde yetirilmektedir. İvesi koyunu Suriye sınırı boyunca ve Urfa , Gaziantep , Hatay illeri ve civarında da yetiştirtmektedir. Yağlı kuyrukludurlar.

Karayaka koyunu Karadeniz kıyıları boyunca yetiştirilmekte olup kuyruk yağsız ince ve uzundur. Bunların dışında Merinos , Malya , Gökçeada , Tuj , Herik , Hemşin , Tahirova , Ödemiş ve Ege koyun çeşitleri de bulunmaktadır.

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Sayfa başına git