Kırmızı Et Sektör Toplantısı

Kırmızı Et Sektör Toplantısı
3 Ağustos 2018 tarihinde eklendi, 464 kez okundu.

İstanbul Gıda Tarım ve Hayvancılık Müdürlüğü’nce 26 Haziran 2016 tarihinde düzenlenen sektör temsilcilerinin ve bakanlık yöneticilerinin de katıldığı “İstanbul İli Kırmızı Et Sektör Toplantısı” nda konuşan Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanı Faruk Çelik oldukça önemli noktalar üzerinde durdu. Besicilik alanındaki dışarıdan temin edilen kaynaklar üzerinde yoğunlaştı ve toplantıdaki konuşmasında , “Bakanlığımız açısından bugünkü toplantı önem arz ediyor. İnanıyorum ki burada ortak akıl çerçevesinde yapacağımız değerlendirmelerde sağlıklı ve doğru neticeleri elde edeceğiz. Gerek İstanbul’daki 14 milyon vatandaşımız, yerli ve yabancıların kırmızı et tüketimi gerekse Türkiye’deki et piyasasının regülasyonu açısından alacağımız kararların önemli olduğu inancı içerisindeyiz” şeklindeki ifadesiyle toplantının önemini vurguladı. Ve “Vatandaşın olmazsa olmaz besin kaynağı olan etle ilgili oynaklığı ve keyfiliği kimse serbest piyasa şemsiyesi altına koyamayacak.” diyerek sektörün önemini vurguladı.
“Piyasa Oynaklığıyla Karşı Karşıyayız”

Dışarıdan özel sektör tarafından temin edilen besicilik materyallerinin yol açtığı piyasa oynaklığından bahseden Bakan Çelik, “Dışarıda ciddi bir piyasa oynaklığıyla karşı karşıyayız. Gelen hayvanlar burada 6-8 ay beslenmesinden sonra kesime gönderiliyor. Üretim nerede, üretim yok. Hayvan varlığımıza, kırmızı et geleceğine katkısı nedir. Bence bunu da oturup sorgulamamız, konuşmamız gerekiyor.” diyerek üretimin önemini vurguladı.

Bakan Çelik, toplantı sürecinin şeffaf ve çok yönlü bir biçimde kararların sonuçlarını inceleyerek kararların ele alınacağını ifade ettiği konuşmasında şunları dile getirdi:

“Değerlendirme neticesinde çıkacak kararların kırmızı et politikamızı belirleme açısından önemli olduğunu bir kez daha vurgulamak istiyorum. Asıl olan damızlık hayvan varlığının artmasıdır. Asıl olan bugün bahsettiğimiz binlerce çiftliğin damızlığa yani fabrikaya dönüşmesidir. Hayvan varlığını üretmeye dönüşmesidir. Bunun sonucunda oluşacak besi materyallerinin kırmızı ete dönüşmesidir. Hedef bu olmalı. Tabii bu hedefe giderken radikal bir karar alacak değiliz. Mutlaka sektörle birlikte kararlar alıp hayvan varlığımızı nasıl artırırız, besideki açığımızı nasıl ortadan kaldırırız diye çok şeffaf ve açık bir şekilde bu konuyu tartışıp değerlendireceğiz.”

“Etle ilgili keyfiliği kimse serbest piyasa şemsiyesi altına koyamayacak”

Çelik, “Başta benim geldiğim günden beri bütün bitkisel ve hayvansal üretimde aracı sorunu, keyfi uygulamalar, serbest piyasanın layüsel bir piyasa olarak algılanıp ‘Ben güçlüyüm, imkânım var. Bugün direksiyonu ben çeviriyorum. O halde ezer geçerim’ gibi yaklaşımın serbest piyasaya oturtulmaya çalışılması kesinlikle kabul edilebilir değil. Herkes karını da edecek ama vatandaşın olmazsa olmaz besin kaynağı olan etle ilgili oynaklığı ve keyfiliği kimse serbest piyasa şemsiyesi altına koyamayacak.

Hayvan varlığımızı bir taraftan artırma politikalarını oturturken, diğer taraftan da sistem içerisinde bir yanlışlık varsa bunları ortadan kaldıracak bakış açısını geliştirmemiz gerekiyor. İstanbul’un sorunlarının çözülmesi demek büyük ölçüde Türkiye’nin sorunlarının çözülmesi anlamına geldiği için İstanbul’da yaptığımız bu toplantı İstanbul’daki kırmızı et sorununu çözmeye dönüktür. Bu çözüldüğü zaman Anadolu’nun stabil hale geleceği inancındayım. Bunu çözmenin zor olmadığı kanaatindeyiz. Bizim de mutfakta yaptığımız çalışmalar var. O çalışmaları sizlerin görüşlerini aldıktan sonra karşılıklı paylaşıp bir noktada buluşacağımızı burada belirtmek istiyorum.” şeklindeki ifadeleriyle İstanbul ile başlayan kırmızı et sorununu çözmeye yönelik çalışmaların, sonuç vermeye başlamasıyla ülkenin geneline olumlu bir etkisi olacağının altını çizdi.

İstanbul’da başlayan sürecin verimli bir biçimde ilerlemesi durumunda, ülke geneline yayılan kırmızı et sektöründeki hareketlenme ve üretimin artması ve çiftliklerin damızlık hayvan üreten fabrikalara dönüşmesi ile besicilik materyallerinin dışarıdan temininde bir düşüş yani sektörde bulunan açığın giderilmesi için bir gelişme sağlanması öngörülmektedir.

KIRMIZI ET TOPLANITISI

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Sayfa başına git