Hayvancılık ve Buzağı Destekleme

Hayvancılık ve Buzağı Destekleme
3 Ağustos 2018 tarihinde eklendi, 722 kez okundu.

Bakanlar Kurulu Kararı ile 2016 yılı tarımsal desteklemeleri kapsamında, hayvancılık desteklerinin uygulanması konusu ile ilgili olarak belirlenen esaslar resmi gazetede yayınlandı. Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı tarafından hazırlanan hayvancılığı destekleme konusu ile ilgili esaslar (No: 2016/26, 24 Haziran) resmi gazetede yayınlandı.
Hayvancılık konusunda üretimin artırılarak sürdürülebilirliğinin sağlanması, yerli hayvan genetik yapılarının korunup daha da geliştirilmesi, kayıt sisteminin takip edilmesi, hayvan hastalıkları ile mücadele edilmesi, hayvancılık politikalarının daha etkin hale getirilmesi ve ülkemizde hayvancılığın daha da geliştirilmesi konularını içeren tebliğ, Bakanlar Kurulu Kararı ile yürürlüğe konulmuştur. Tarımsal desteklemeler konusu ile alakalı kararların da bulunduğu destekleme ödemelerine ilişkin usul ve esaslara da yer veriliyor.

Hayvancılık ve Buzağı Destekleme;

Türkiye Veterinerlik veri tabanı (TÜRKVET) ile e-ıslah’a kayıtlı olanlar,
2016 doğumlu ve doğduğu işletmede en az 4 ay yaşamış olanlar
Aşısız ari işletme statüsü kazanan işletmeler hariç, aşıları aksatılmadan ve düzenli yapılmış olan buzağı olma olmak koşulu ile buzağı destekleme ödemesi yapılacağı,
Ağustos. 2017 tarihinden sonra e-ıslah’a kayıt olan buzağılar için destekleme ödemesi yapılmayacağı
Buzağı destekleme, soy kütüğü işletmelerinde 2017 yılında olmak üzere 2 dönemde, ilki 2016 yılında olmak üzere 3 dönemde askı ve hak ediş çalışmaları ile desteklenecek ve ödeme yapılacaktır. Bir defa başvuruda bulunmak yeterli olacaktır.
İlk destekleme başvurusu 15.Temmuz.2016 tarihinde yapılacaktır. Bu dönemde başvuru yapmayanlar bir sonraki destekleme dönemi için 1.Kasım- 31.Aralık 2016 tarihleri arasında başvuru yapabileceklerdir.
Haziran 2017 tarihinden sonra yapılan başvurular kabul edilmeyecektir.
Soy kütüğü ve döl kontrolü desteği hariç olmak üzere, hastalıklardan ari işletme desteği alan işletmelerle 31.Aralık.2016 tarihinde tarım cezası olan işletmeler destekten yararlanamayacaklardır.
Malak Desteklemesi;

Çoklu doğumlar dâhil 2016 yılı doğumlu, kayıtlı olduğu TÜRKVET de en az 4 ay kalan malaklar için sahibine bir kez destekleme ödemesi yapılacağı
Bu destekten yararlanmak isteyen malak yetiştiricileri ise 1.Kasım- 31.Aralık 2016 tarihleri arasında yazılı olarak müracaat etmeleri gerekmektedir.
Anaç Koyun ve Keçi Desteklemesi;

Damızlık koyun ve keçi yetiştiriciliği yapan üye yetiştiricilere, KKKS (Koyun Keçi Kayıt Sistemi) ve KKBS (Koyun Keçi Bilgi Sistemi’ne) kayıtlı olanlara anaç hayvan başına yılda 1 kez destekleme ödemesi yapılacaktır.

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Sayfa başına git