Hayvancılık İçin Devrim!

Hayvancılık İçin Devrim!
3 Ağustos 2018 tarihinde eklendi, 471 kez okundu.

Hayvancılık için tarihi günlerden geçen ülkemiz, “koyun ve keçilerin elektronik olarak kimliklendirilmesi ve kaydı projesi” ile ciddi bir atılıma sahne olmaktadır. 2016 yılı itibariyle ilk kez kuzu ve oğlaklar üzerinde denenecek olan bu sistemin fazlaca da avantajı bulunmaktadır.

Hayvan hastalıklarında kontrolün sağlanması, gıda tüketimi alanında da güvenilirliğin oluşturulması gibi amaçları bulunan bu sistem, Avrupa Birliği destekli olarak hazırlanan bir proje olarak bilinmektedir. Elektronik Küpe Tedariği, El Terminali Tedariği, Eğitim Bilgilendirme – Bilinçlendirme aşamaları proje genelinde kapsanmaktadır.2010 yılından bu yana ülkemiz genelinde yapılan düzenli küpeleme çalışmaları, artık kuzu ve oğlakların sol kulağına elektronik küpe takılması ile farklılık kazanmaktadır. Söz konusu küpeleme yöntemi beraberinde çok sayıda avantajı da getirmektedir.

Hayvancılık İçin Devrim!

Öncelikli olarak bu yöntem ile beraber el terminali kullanımı devreye gireceği için veri girişlerindeki hatalar en aza indirilmektedir. Buna ek olarak zamandan tasarruf sağlanması da diğer somut veriler sonucunda ortaya çıkmaktadır. Aynı zamanda küçükbaş hayvanlar için hareket takibi de bu sistem ile sağlanır. Özellikle de hasta hayvanların sayısının bilinmesi, tespit edilmesi gibi durumlar da yine bu sistem sonucu kolaylaşacaktır.

T.C. Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı tarafından desteklenen bu proje, 15 Nisan 2016 tarihinde Avrupa Birliği yetkililerinin katılımı ile de tanıtılmıştır. Geri dönüşler olumlu olup, hemen uygulamaya geçilmek için zemin oluşturulmaktadır.

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Sayfa başına git