Hayvan İthalatı

Hayvan İthalatı
3 Ağustos 2018 tarihinde eklendi, 516 kez okundu.

Türkiye’nin yapmaya başladığı büyükbaş hayvan ithalatından sonra şimdi de küçükbaş hayvan ithalatı konusunda yeni düzenlemeler yapıldı. Uzun yıllar sonra ilk kez küçükbaş hayvan ithalatı yapmaya başlama kararı Bakanlar Kurulu tarafından verildi. Alınan karar neticesinde konu ile ilgili olarak Tarım İşletmeleri Genel Müdürlüğü (TİGEM) ve Et ve Süt Kurumu (ESK) görevlendirildi.
Bakanlar Kurulu, 150 bini damızlık olmak üzere 550 bin canlı sığır ithalatı ve 20 bin adet canlı koyun ve keçiyi gümrüksüz olarak ithal edebilmek üzere yine aynı kurumları görevlendirdi.

Kamu kurumlarının gümrüksüz olarak gerçekleştireceği ithalatı özel sektör ise yüzde 7,8 oranında vergi uygulanarak gerçekleştirebilecek. Düşürülen bu vergi indirimi kararı ve kamunun gümrüksüz ithalat imkânı sayesinde küçükbaş hayvan ithalatının önü açılmış oldu.

Küçükbaş Hayvan İthalatının Önü Açıldı

T.C Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı kararın uygulama aşaması ile ilgili şartları sitesinde yayınladı. Belirtilen şartlarda hayvanların ırklarına göre kilo ve dişi-erkek oranı, ithal edilecek hayvanın ithal edilecek ülkede doğup büyümüş olması, gerekli sağlık şartlarına uyması, yine ithal edilecek hayvanların yetiştiriciler birliği veri tabanına kayıtlı ve damızlık belgesine sahip olması, gereken tüm fiziksel şartları sağlamaları konusunda net çizgilerle belirlenen kararlar mevcut!

Hayvanların seçimini ise Bakanlıkça görevlendirilecek veteriner hekimlerden veya ziraat mühendisi ile veteriner hekimlerden oluşan en az iki kişilik seçim heyeti tarafından ihracatçı ülkede yapılacak.

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Sayfa başına git