Genç Çiftçilere Hibe Desteğine Hak Kazananlar Listesi Askıda

Genç Çiftçilere Hibe Desteğine Hak Kazananlar Listesi Askıda
3 Ağustos 2018 tarihinde eklendi, 640 kez okundu.

5 Nisan 2016 tarihli Resmi Gazete’de yayımlanan Genç Çiftçi Projelerinin Desteklenmesi Programı’na yönelik tebliğin ardından; ülkemizde 18 yaşından gün almış ve 41 yaşından gün almamış kırsalda yaşayan kadın ve erkek vatandaşların, genç çiftçiler için hibe desteğine başvuru hakkı doğmuştu. Başvuruda bulunan 397 bin adayın içinden, 14 bin 970 adayın başvurusu beklenen kriterlere uygun görülmüştür. Proje kapsamında 2016 yılı için ayrılan kaynak ise 450 milyon liradır.
Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanı Faruk Çelik’in konuya ilişkin geçtiğimiz günlerde yaptığı açıklama ise aşağıdaki gibidir:

“Genç Çiftçi Projelerinin Desteklenmesi Programı kapsamında 397 bin genç çiftçimizin başvurusu, illerde vali yardımcısı başkanlığında oluşturulan Genç Çiftçi Proje Değerlendirme Komisyonları tarafından değerlendirildi.

Şehit, gazi, engelli, kadın ve eğitimli genç çiftçilerimize pozitif ayrımcılığın yapıldığı bu değerlendirmeler neticesinde 11 bin 77’si bayan ve 3 bin 893’ü erkek olmak üzere 14 bin 970 genç çiftçimiz, hibe almaya hak kazandı.

Bu 14 bin 970 projenin; 10 bin 500 adedi büyükbaş ve küçükbaş hayvancılık, 2 bin 30 adedi arıcılık, 525 adedi kanatlı ve ipek böcekçiliği, 1.915 adedi de meyvecilik, seracılık, mantarcılık ile tıbbi ve aromatik bitki yetiştiriciliği konularında gerçekleşti.

Oluşturulan asil-yedek listeler bugün itibariyle İl Müdürlüklerince öngörülen şekilde ve Bakanlığımız “gencciftci.tarim.gov.tr” adresinden ilan edildi.

Listeler 27 Haziran-1 Temmuz 2016 Tarihleri Arasında Askıda Kalacak!

Asil listede olan genç çiftçiler ile İl/İlçe Müdürlükleri arasında 11-15 Temmuz 2016 tarihlerinde sözleşme imzalanacak.

3 yıllık bir süreci kapsayan hibe destek programı kapsamında kabul edilen bu projelere, 2016 yılı için 450 milyon liralık bir kaynak kullandırılacak. Önümüzde yıllarda söz konusu bütçe, artırılarak devam ettirilecek.

Projeler, uygulamanın her aşamasında Bakanlığımızın ilgili birimleri tarafından takip ve kontrol edilecek.”?

Genç Çiftçi Projelerinin Desteklenmesi Programı kapsamında 30 bin liraya kadar hibe desteği verilecek. Bakanlığın yürütmüş olduğu bu proje ile kırsal kesimlerde yaşayan genç çiftçi adaylarının, yaşadıkları bölgede geçimini sağlaması olanaklı kılınırken, diğer bir yandan köyden kente ekonomi kaynaklı göçlerin de önüne geçilerek, ülke içindeki nüfus dengesi sağlanmış olacaktır. Bu açıdan önemli bir yere sahip projenin askı süreci de başlamıştır.

27 Haziran-1 Temmuz 2016 tarihleri arasında askıda kalacak olan listenin, başvuruda bulunmuş adaylar tarafından takibi ve 11-15 Temmuz olarak belirlenen hibe sözleşmesi sürecinde ise bakanlığı temsilen görev yapan Tarım İl-İlçe Müdürlükleri’ne müracaatları önem arz etmektedir.

HİBELER
HAYVANCILIK HİBELERİ
HİBE LSİTELERİ

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Sayfa başına git