Ekim Yasağı Getirilmiş Alanlar

Ekim Yasağı Getirilmiş Alanlar
4 Ağustos 2018 tarihinde eklendi, 1.389 kez okundu.

Patates siğili hastalığı, bazı tarım arazilerinde ekim yasağının getirilmesine neden olmuştu. Bu nedenle Çiftçi Kayıt Sistemi’nde (ÇKS) kayıtlı olan çiftçilere her bir dekar başına110 TL destekleme ödemesi yapılacak.
Resmi Gazete’de yayımlanarak yürürlüğe giren Patates Siğili Görülen Alanlarda ve Güvenlik Kuşağında Uygulanacak Desteğe İlişkin Bakanlar Kurulu Kararı Uygulama Tebliği ile patates siğili hastalığının neden olduğu ekim yasağında maruz kalan bölgelere önerilen alternatiflerin uygulanabilmesi için desteklemeler yapılacaktır. İlgili tebliğe göre, ÇKS’ye kayıtlı olmak koşulu ile dekar başına destekleme alacak ve parseli patates siğili hastalığı yasağı alanına giren çiftçilerin 3 yıl boyunca patates ve “Solanaceae” familyasına ait bitkilerle toprak parçası taşıyacak yumrulu bitkiler, fide ve fidan gibi ürünler dışındaki bitkisel ürünleri yetiştiren veya toprağı nadasa bırakması gerekmekte. Benzer biçimde oluşturulan güvenlik kuşağında da patates, tohumluk, fide, fidan dışındaki tüketim amaçlı alternatif ürünler yetiştirilmesi veya toprağın nadasa bırakılması gerekmekte.

Ekim Yasağı Getirilmiş Alanlar

Destekleme ödeme planı Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı tarafından belirlenecek olup, 2016 senesinden itibaren ekim, dikim ve nadas işlemleri dikkate alınarak belirlenecektir. Aynı araziye üç yılda bir destek yapılacak ve belirlenen koşulları sağlayan parseller için dekar başına 110 TL destekleme yapılacaktır.

Destekleme ödeme planı Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı tarafından belirlenecek olup, 2016 senesinden itibaren ekim, dikim ve nadas işlemleri dikkate alınarak belirlenecektir. Aynı araziye üç yılda bir destek yapılacak ve belirlenen koşulları sağlayan parseller için dekar başına 110 TL

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Sayfa başına git