Ege Bölgesi’nde Hayvancılık

Ege Bölgesi’nde Hayvancılık
3 Ağustos 2018 tarihinde eklendi, 2.567 kez okundu.

Türkiye’nin bir yarım ada olması ve oldukça geniş dağlık alanlarının olması sebebiyle genel olarak, kırsal kesimde halkın geçim kaynağı olarak tarım ve hayvancılık başta gelmektedir.
Ege Bölgesi’nde ise, tarım önemli bir geçim kaynağı iken, hayvancılık o kadar gelişme göstermemiştir. Ege Bölgesi’nde Hayvancılık, daha çok küçükbaş hayvan yetiştiriciliği üzerinedir. Kıyı kesimlede koyun, keçi, tiftik keçisi gibi küçükbaş hayvanlar beslenirken, biraz daha iç kesimlerde sığır ve manda gibi büyükbaş hayvanların yetiştiriciliğinin yapıldığı gözlemlenmektedir.

Ege Bölgesi’nde Hayvancılık

Hayvancılığın bir kolu olarak sayılan balıkçılık ise, Ege Bölgesi’nde körfez tarafında yaşanan deniz kirliliği sebebi ile gelişme gösterememiştir. Arıcılık ise bölgenin çok az bir kısmında geçim kaynağı olarak görülmektedir.

Hem yurtiçinden hem de yurtdışından binlerce ve belki de milyonlarca turistin ağırlandığı Bodrum’da ise yıllardır yapılan sünger avcılığı, popülaritesini kaybetmiş de olsa, halen yapılmakta ve halkın önemli bir geçim kaynağıdır.

Son yıllarda yaşan küresel ısınma ile birlikte yağışların az veya dengesiz olmasının bir getirisi olarak kuraklık veya sel baskınları sıkça yaşanır olmuştur. Bu durumdan etkilenen bir bölge olan Ege Bölgesi’nde de son yıllarda otlakların azaldığı gözlemlenmiştir.

Bu durum direkt olarak hayvancılığı etkilemese de, otlakların azalması halkın hayvancılıkta uzaklaşmasına yol açmıştır. Sonuç olarak, halk tarıma ağırlık vermeye başlamış ve ürün yetiştiriciliği daha da rağbet görmeye başlamıştır. Hayvancılık tamamen bitmemiş olsa da gelir kaynağı olarak halk tarafından tercih edilmemektedir.

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Sayfa başına git