Çiğ Süte Farklı Destek Yolda

Çiğ Süte Farklı Destek Yolda
3 Ağustos 2018 tarihinde eklendi, 523 kez okundu.

Büyükbaş ve Küçükbaş Hayvancılık Daire Başkanlığı’nda görevli olan Ziraat Mühendisi Murat Günay, Türkiye’nin süt üretimi konusunda Avrupa ülkelerini yakaladığını söyledi. Üretici örgütlerin piyasada söz sahibi olabilmesi için üreticilere farklı bir destek verme uygulamasına gideceğini açıkladı.
Ziraat Mühendisi Murat Günay, süt üretimi ve tüketimi konusu ile süt ihracatı ve süt ithalatı konularında da çok önemli açıklamalarda bulundu.

Kişi Başı 238 Litreyi Geçen Süt Üretimi;

Kişi başına düşen süt miktarının Dünya’da 110 litre olduğunu, Avrupa’da ise 310 litre olduğunu söyleyen Günay, Türkiye’de 238 litreyi geçtiğini vurguladı. Ayrıca yurdumuzda süt içilmesini teşvik etmek amacı ile “okul sütü” projesini devam ettirdiklerini, bu projenin ise 5 yıldır sürdürüldüğünü ve yine bu proje sayesinde her yıl 55-60 bin ton süt tüketildiğini açıkladı.

Çiğ Süte Farklı Destek Yolda

Hedef 1 Milyon Ton Süt İhracatı!

Yıllardır süren “sokak sütü mü ambalajlı süt mü” sorusuna son noktayı koyan Günay, en sağlıklı sütün pastörize süt olduğunu söyledi. 9 milyon tonluk üretilen sütün 500-600 bin tonluk bölümünün ihracat olduğunu vurgulayan Günay hedefin 1 milyon olduğunu söyledi. Böylece Günay ihracat değerimizin, ithalat değerimizin 3 katı olduğunun da altını çizdi.

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Sayfa başına git