Çiğ Süte Destek

Çiğ Süte Destek
3 Ağustos 2018 tarihinde eklendi, 627 kez okundu.

Gıda Tarım Ve Hayvancılık Bakanlığı Çiğ Süte Destek Veriyor. Çiğ süte destek, çiğ süt alım-satımının sözleşmeli usulden yapılması artık zorunlu oldu. Sözleşme olmazsa destek kesilecek. Bakanlık bunu 16.Nisan.2015 tarih ve 29328 sayılı resmi gazete süt alım-satıma ilişkin yönetmelik kapsamında sanayiye arz edilen çiğ sütün sözleşmeli usulden yapılması zorunlu oldu.

Çiğ süt desteğinin kesilmemesi için, yeni düzenlemenin getirdiği zorunluluklar:

Çiğ Süte Destek

1 Temmuz2016 tarihi itibariyle her türde (inek, koyun, keçi, manda) çiğ süt desteğinden yararlanmak isteyen üreticilerin çiğ süt desteklemeden yararlanabilmeleri için sözleşmeli olmaları gerekmektedir.

7 gün içinde yapılan sözleşmenin bir örneğinin üretimin yapıldığı tarım il/ilçe müdürlüklerine teslimi gerekmektedir.

Üreticiler, bağlı oldukları örgüte yetki vermesi durumunda, örgüt üyeleri adına sözleşme imzalayabilir. Başlangıç tarihi belli, bitiş tarihi belli ya da belirsiz olabilir.

Üyesi olduğu örgüte sözleşme yetkisi ermeyen üreticiler; Gıda onay numarası olan toptancı/firmalarla sözleşme imzalayabilir.

Sözleşmeye taraf toplayıcı olması durumunda; Toptancının örgüt /firma ile protokol imzalaması, Tarım İl Müdürlüğü veya noter onaylı olması gerekmektedir.

Üretici ile toptancı / firma arasındaki sözleşme, “çiğ sütün sözleşmeli usulde alım satımına ilişkin yönetmelik” hükümlerine uygun olması zorundadır.

İlgili Yönetmelik madde 6-(7) üretici/örgüt bir ya da birden fazla firma ile sözleşme yapabilir. Bu sözleşmeyi yapabilmeleri için de (birden fazla örgüte üye ise) üreticilerin bunlardan birisi için kendileri adına yazılı olarak yetki belgesi vermesi gerekmektedir.

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Sayfa başına git