Çiftçiye Müjde

Çiftçiye Müjde
3 Ağustos 2018 tarihinde eklendi, 560 kez okundu.

Bakan Çelik, genç çiftçiye 30 bin lira hibe kapsamında 7 hayvan vereceğini basın açıklaması ile duyurdu.
TİGEM (Tarım İşletmeleri Genel Müdürlüğü) hayvan üretimi konusunda getirdiği damızlık hayvanları bedelsiz olarak çiftçiye dağıtacağını, artık hayvan ithal etmeyeceklerini, kendi hayvanlarını kendilerinin yetiştireceklerini açıkladı. Ülke genelindeki açığın 150 bin ton olduğu ve bu açığın 1 milyon ton üreten bir ülke olarak kolay kapatılabileceğini anlattı. Bakan Çelik ayrıca et fiyatları konusunda da spekülasyon yapan kişilere seslenerek uyardı.

2017 yılında nitratlı gübre satış yasağının sona ereceği, 327 bin ton nitratlı gübre alındığı duyuruldu.
Afrika’da Nil nehrinin suladığı verimli toprakları kiralayarak özel sektörün burada üretim yapmasında bir sakınca bulunmadığını ve Sudan’dan başlayarak Etiyopya’ya kadar proje kapsamında olduğunu, muhalefetin eleştirilerini ise anlayamadığını belirtti.

Ülkemizde kiralanacak olan arazilerin durumunun daha farklı olduğu, Türkiye nüfusu kadar kişinin bu arazilere ortak hakkı olduğu, bireysel tapulu olan arazilerin ise sadece atıl olanlarının ekileceği ile alakalı olarak düzenlemelerin getirileceği konusuna da değindi. Çelik, emekçilerin sorunlarını çözmeye çalıştıklarını, miras ya da göç gibi değişik nedenlerden dolayı ekilip değerlendirilemeyen 2 milyon dönümlük atıl (işe yaramayan) arazinin, değerlendirilmesi için düzenlemeler getirileceği müjdesini de verdi. Bakan Çelik, çiftçiyi koruyacak biçimde kararlar aldıklarını ve bu kararlar doğrultusunda hareket ettiklerini söyledi. Trakya’daki hasadı takip ettiklerini, fiyatlardaki düşüşü gördüklerini, Trakya’da çiftçi aleyhine gelişen durumun takipçisi olduklarını, en kısa sürede fiyat açıklaması yaparak tüccarın tutumunun çiftçiye zarar vermemesi için engelleyeceklerini açıkladı.

Bakan Çelik ayrıca, sürekli olarak ithal hayvanla et ihtiyacının karşılanması konusunu gündeme getirerek, hayvancılıkta kendi kendimize yetecek duruma gelmeyi hedeflediklerini duyurmuştur.
Taklit yapan sektörlerin cezalarının on katına çıkarılacağını, yeni bir düzenleme ile caydırıcılık amaçlı halkın sağlığını korumaya yönelik çalışmaların yapıldığını söyledi.
Muhalefet liderini ucuz siyaset yapmakla suçlayan bakan, Fransa’da tarımına katkıdan dolayı Bakan Mehdi Eker zamanında şövalye unvanının verildiğini vurguladı. Dünya tarımına katkı yapan ülkelerin G10 toplantısında tarıma katkısı olan ülkelerin ödüllendirildiği ama Fransa tarımına yapılan katkıdan dolayı alınan bir ödül olmadığının altı çizdi.

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Sayfa başına git