Çiftçiye Gübre ve Yem Müjdesi

Çiftçiye Gübre ve Yem Müjdesi
3 Ağustos 2018 tarihinde eklendi, 488 kez okundu.

Yeni yıla girmemizle birlikte özellikle Çiftçiye Gübre ve Yem Müjdesi konusunda çok önemli gelişmeler yaşanmıştır. İlk olarak resmi gazetede de yayımlanan %8’lik yem ve %18’lik gübre KDV’sinin %1’e indirilmesiyle çiftçilere en iyi müjde de verilmiş oldu.

Yapılan araştırmalara göre ülkemizde yıllık 4,5 ile 5 milyon ton gübrenin kullanıldığı aktarılıyor. Gübre ve yemde yapılan bu değişiklik aynı zamanda çiftçinin gübreyi daha avantajlı kullanacağına ve üretimi de artıracağına işaret. Günümüzde çiftçi maliyetinin %70’ini oluşturan yemdeki vergi indirimi de şüphesiz besicilere yarayacak. Buna bağlı olarak çiftçi ve besicilerin üzerindeki büyük bir yük de kalkmış olacak. Ayrıca bununla birlikte tarım ve et ürünleri fiyatlarında da düşüş beklenebilir. Sanayicilere bakıldığında ise ağırlıklı ithal ettikleri hammaddelerde düşüş olmadığı sürece, bu gelişmenin sektöre fazladan maliyet yükü getirileceği düşünüyor. Bu konudaki açıklamalara baktığımızda oldukça mantıklı olduğunu söyleyebiliriz. Çiftçiye Gübre ve Yem Müjdesi tüm bu gelişmeleri beraberinde getirecek ve uzun süre geçerliliğini koruyacak gibi duruyor.

Çiftçiye Gübre ve Yem Müjdesi

Bu konuda birçok kurumdan açıklamalar gelmiş olsa da hem çiftçiler için hem de ülkemiz için ekonomik anlamda çok önemli değişimler meydana getirecektir. Bununla birlikte üretimin daha çok artacağı ve çiftçilerin daha çok çalışacağı yönünde de gelişmeleri bekleyebiliriz. Alınan bu müjde ile yıl sonu gerçekleşecek olan ekonomik rakamları hep beraber takip edebiliriz.

YEMDE KDV

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Sayfa başına git