Charollais Koyunu

Charollais Koyunu
3 Ağustos 2018 tarihinde eklendi, 1.453 kez okundu.

Anavatanı Fransa olan Charollais Koyunu yani Türkçe okunuşu ile Şarole melezlenme sonucu oluşan bir cins koyundur. Bir asrı geçkin olarak Fransa’da kendine özel ismi ile saf olarak üretilmiş, son 40 yıllık bir zaman diliminde ise tüm dünyaya ihraç edilerek ülkelerin sahip oldukları koyun ırkı ile melezleştirme işlemleri uygulanmaktadır.

Charollais koyununun genel özellikleri arasında iyi bir kas ve iskelet yapısına sahip olması, düzgün vücudu, uzun ve kaslı bir bünye, kısa bacaklar ve dolgun butlar sayılabilir. Kuyruksuz koyunlar arasında gösterilen bu cinsler dengeli bir vücut biçimine sahiptir. Vücudu genel olarak beyaz yünlü (yapağı) olsa da başlar için aynı şey söz konusu değildir. Baş kısmında yapağı bulunmayan koyunun başı pembemsi bir görüntüye sahiptir.

Charollais Koyunu

Bu tarz koyunlar genellikle et üretmek için yetiştirilmekte olup çoğu ülkede yağsız kuzu eti elde etmek için tercih edilir. Bu yüzden sağma işlemi nadiren yapılır. Irkı bu kadar önemli kılan şey ise leziz etinin sırrı olan kuzuların erken yetişmesi ve yağsız bir ete sahip olmasıdır diyebiliriz. Kolay doğum yapabilen vücut hatlarına sahip koyunlar olması, dayanıklı ve çevre şartlarına dirençli olması, yeni doğan yavruların yaşama şansının yüksek olması genetik özelliklerinin kuvvetli olmasından kaynaklanmaktadır. Kolay doğum yapan bu koyun ırkının yavruları ikiz olarak da doğabilmekle beraber yaklaşık 4-4.5 kg. olarak dünyaya gelmektedir.

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Sayfa başına git