Bıldırcın yetiştiriciliği

Bıldırcın yetiştiriciliği
3 Ağustos 2018 tarihinde eklendi, 1.527 kez okundu.

Bıldırcın, boyları yaklaşık 15-25 cm. arasında,kuyrukları kısa ve tavukgillerden gelen bir kuş türüdür. Rengi kahverengi tonlarındadır. Sırt kısmından karın bölgesine doğru krem rengini alır. Göğüs bölgesi benekli olanlar dişi, kırmızı ve kahverengi arası diye tabir edilen pas rengindekiler ise erkek olarak bilinmektedir. Bıldırcın etinin lezzeti bir yana faydası da çoktur. Çocuk, genç, yaşlı demeden her yaş grubu için önemli bir gıdadır. Ayrıca protein ve mineral bakımından özel bir yiyecektir. Bıldırcınlarda salgın hastalığa da pek rastlanılmaz.

Bıldırcın Yetiştiriciliği

Bıldırcın yetiştiriciliği, kuluçka makinalarına döllü yumurta konularak yapılır. Fakat döllü yumurta bulmak biraz güç olduğundan, yumurtaların döllülük oranı yüksek olmalıdır. Bunu sağlamak için kafesteki her erkek bıldırcına 2-3 dişi verilmesi makuldür. Dişi bıldırcınlar ortalama 42 günde yumurtlamaya başlarken, erkekler bu süreyi biraz kısaltıp 36 günde sperma üretimi gerçekleştirmiştir. Yumurtalar 15 gün kuluçka makinasının içinde kalır. Çatlama işlemi 17. günden itibaren başlar. Civcivlerin çıkışı ise bu süreçten sonra iki güne tamamlanmış olur.

Sıcaklık,havalandırma, nem ve çevirme üretimde önemli etkenlerdir. Bu saydıklarımız uygun şekilde yerine getirilmelidir. Civcivlerin büyümesi için bulunduğu ortamın sıcaklığı yapılarına uygun olmalıdır. Örneğin, erginler için ortalama sıcaklık 20-25 derece arasında olmalıdır. Havalandırma,makinanın üst kısmında birkaç havalandırma deliği ile sağlanabilir.Temiz hava girişinin olması önemlidir. Nem ve sıcaklığın yanı sıra yumurtalar da makina tarafından günde en az 4 kere çevrilmelidir.Ayrıca bıldırcın ve bıldırcın yumurtasının nakliyatı da zordur. Fazla zayiat vermemek adına tedbirler alınmasında yarar vardır.

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Sayfa başına git